برکه خلف

اﺳﺘﺎﺩﯼ ﺍﺯ ﺷﺎﮔﺮﺩﺍﻥ ﺧﻮﺩ ﭘﺮﺳﯿﺪ :
ﺑﻨﻈﺮ ﺷﻤﺎ ﭼﻪ ﭼﯿﺰ ﺍﻧﺴﺎﻥ ﺭﺍ ﺯﯾﺒﺎ ﻣﯽ ﮐﻨﺪ؟ﻫﺮﯾﮏ ﺟﻮﺍﺑﯽ ﺩﺍﺩﻧﺪ،
ﯾﮑﯽ ﮔﻔﺖ : ﭼﺸﻤﺎﻧﯽ ﺩﺭﺷﺖ . ﺩﻭﻣﯽﮔﻔﺖ : ﻗﺪﯼ ﺑﻠﻨﺪ .
ﺩﯾﮕﺮﯼ ﮔﻔﺖ : ﭘﻮﺳﺖ ﺷﻔﺎﻑ ﻭ ﺳﻔﯿﺪ …! ﺩﺭ ﺍﯾﻦ ﻫﻨﮕﺎﻡ ﺍﺳﺘﺎﺩ ،
ﺩﻭ ﻟﯿﻮﺍﻥ ﺍﺯ ﮐﯿﻔﺶ ﺩﺭ ﺁﻭﺭﺩ،ﯾﮑﯽ ﺍﺯ ﻟﯿﻮﺍﻥ ﻫﺎ ﺑﺴﯿﺎﺭ ﻟﻮﮐﺲ ﻭ ﺯﯾﺒﺎ ﺑﻮﺩ ،...

ﻭ ﺩﯾﮕﺮﯼ ﺳﻔﺎﻟﯽ ﻭ ﺳﺎﺩﻩ،ﺳﭙﺲ ﺩﺭ ﻫﺮ ﯾﮏ ﺍﺯ ﻟﯿﻮﺍﻥ ﻫﺎ ﭼﯿﺰﯼﺭﯾﺨﺖ.
ﺭﻭ ﺑﻪﺷﺎﮔﺮﺩﺍﻥ ﮐﺮﺩ ﻭ ﮔﻔﺖ : ﺩﺭ ﻟﯿﻮﺍﻥ ﺭﻧﮕﯿﻦ ﻭ ﺯﯾﺒﺎ ﺯﻫﺮ ﺭﯾﺨﺘﻢ ﻭ ﺩﺭ،
ﻟﯿﻮﺍﻥ ﺳﻔﺎﻟﯽﺁﺑﯽ ﮔﻮﺍﺭﺍ، ﺷﻤﺎ ﮐﺪﺍﻡ ﺭﺍ ﺍﻧﺘﺨﺎﺏ ﻣﯽ ﮐﻨﯿﺪ؟
ﻫﻤﮕﯽ ﺑﻪ ﺍﺗﻔﺎﻕ ﮔﻔﺘﻨﺪ :ﻟﯿﻮﺍﻥﺳﻔﺎﻟﯽ ﺭﺍ ! ﺍﺳﺘﺎﺩ ﮔﻔﺖ :
ﻣﯽ ﺑﯿﻨﯿﺪ؟ ﺯﻣﺎﻧﯽ ﮐﻪ ﺣﻘﯿﻘﺖﺩﺭﻭﻥ ﻟﯿﻮﺍﻥ ﻫﺎ ﺭﺍﺷﻨﺎﺧﺘﯿﺪ،
ﻇﺎﻫﺮ ﺑﺮﺍﯾﺘﺎﻥ ﺑﯽ ﺍﻫﻤﯿﺖ ﺷﺪ .ﺣﯿﻒ ﮎ ﺩﺭﻭﻥ ﺁﺩﻣﺎ ﺩﯾﺮ ﺭﻭ ﻣﯿﺸﻪ

 

متاسفانه فرهنگی که تو جامعه ما رواج یافته اینه که شهری های با فرهنگ اند و روستایی ها پشت کوه مانده ی بی فرهنگ ......

اما بدنیست یه ذره از برکه خلف بدونیم.

روستایی در 19 کیلومتری قشم با 320 نفر جمعیت شهری که 50 درصد بچه هاش جهشی درس می خونند بورسیه ی یونسکو می شند و در دانشگاه های معتبر دنیا درس خواهند خواند روستایی در نزدیکی دره ستارگان قشم که اونقدر برای یونسکو مهم هست که اجازه نده دولت سنگفرش کندش.

روستایی که بچه های 16 سالش مدیر مدرسند!

اما چیه این روستاست که انقد این همه مهمش کرده؟

به نظر من اون چه که اوج زیبایی این روستاست کار 280 ساله ی اون هاست مردم خونگرمی که معتقدند مهمان حبیب خداست معمولا مردمی که از دره ستارگان و این روستا دیدن می کنند اون جا رو کثیف می کنند مردم این شهر میاند و هر خانواده ای به نوبت یکبار صبح و یکبار شب روستا  رو تمیز می کنند به بهانه ی این که مهمان حبیب خداست زیر پای مهمانان خدا باید تمیز باشد.!

در این روستا آقایی هست به اسم حسن حسینی.

ایشون صاحب چندین سیتی سنتر در سطح کشور و فروشگاه ستاره ی قشم و حتی فروشگاه هایی در خارج کشور مثل امارات هستند.

خیلی هایی که توی شهر ها به چنین ثروتی می رسند شاید رفتارشون عوض بشه(البته استثنائاتی هم هستند.)اما این آقا که بالغ بر 1000 و خورده ای مدرسه فقط در کشور ساخته همچنان در همان خانه ی سادش زندگی می کنه و وقتی نوبتش می شه با خانوادش روستا رو تمیز می کنه.

حرفم اینه که خوبه یاد بگیریم.

برای کارکردن و.....همیشه نباید منتظر امکانات دولتی باشیم نباید منتظر باشیم تا همه چیز برامون برسیم فقط کافیه که بخواهیم و با هم شروع کنیم.

 

حکیمی در ساحل راه می رفت کودکی دید که ستارگان دریایی را به درون آب پرتاب می کند گفت این چه کار بیهوده ای است کودک گفت این ستاره ها شب که دریا مد می کند روی ساحل می آیند و صبحگاهان در زیر آفتاب می میرند من قصد دارم قبل از این که آفتاب ظهر همه را بکشد نجاتشان دهم

حکیم گفت این همه ستاره را که نمی توانی نجات دهی

و پاسخ شنید:"این گامی است که من باید بردارم من به اندازه ی خودم تلاش می کنم  و به اندازه ی خودم موفق می شوم."

البته بگم که بعضی جاها نباید منفصل عمل کنیم ها و باید جمعی باشیم اما اگه نشد همون کاری که می تونیم رو که اقلا انجام بدیم."نه؟"

این دقیقا چیزی است که اسلام به ما می آموزد اگر علی آن شب دعوت می گفت هیچ کس با من همراه نیست  و اسلام نمی آورد اکنون این دین را کجای عالم می توانستیم پیدا کنیم؟ وقتی که سیف علی نبود؟ و یا مگر غیر از این است که اگر خدیجه اسلام را نمی پذیرفت(به عنوان اولین مسلمان)یقینا اکنون اسلام نبود؟ که محمد فرمود:"ما قام الاسلام الا بسیف علی و ثروه خدیجه."و یا اگر حسین دربرابر آن همه پاسخ های نه دربرابر جهاد و اعتراض به حاکم یک آری بلند نمی گفت دیگر حماسه اش چنین جاودان می شد؟

خلاصه مطلب این سه تا نکته شد

1.به ظاهر چیزها نگاه نکنیم

2. از هر چیز بیاموزیم

3.بیایید از امروز موثر باشیم به اندازه ی خودمون که "لا یکلف الله نفسا الا وسعها"

/ 27 نظر / 36 بازدید
نمایش نظرات قبلی
خودشان

150000 بار با خودم روز وشب میگم تو کارتو بکن چیکار به تهش داری؟؟؟و اینگه"لا یکلف الله نفسا الا وسعها"

حسین حاجی صادقی

باسلام . محمد رضا جان با آرزوی موفقیت روز افزون از خدای متعال برای شما ، راه یابی شما را به مجلس دانش آموزی به شما و خانواده عزیزتان تبریک می گویم . امیدوارم موفقیت های بیشتری در زندگیت داشته باشی

گرسوز

پدر روزنامه میخواند اما پسر کوچکش مزاحمش میشد پدر صفحه ای از روزنامه باعکس نقشه جهان قطعه قطعه کرد،به پسر داد و گفت: ببینم میتوانی جهان را دقیقا همان طور که هست بچینی؟ میدانست پسرش تمام روز گرفتار اینکار است اما یک ربع بعد پسر با نقشه کامل برگشت پدر پرسید:جغرافی بلدی؟چگونه این نقشه را چیدی؟ پسر گفت:نه.پشت این صفحه عکس یک آدم بود.وقتی آن آدم را دوباره ساختم، دنیا را هم ساختم...

گرسوز

خداوند شیطان را از درگاه خود بیرون کرد به خاطر انسان اما انسان چه کرد؟ با شیطان متحد شد ودر مقابل خداوند قرارگرفت شیطان بر او سجده نکرد ولی او به شیطان سجده کرد عجب صبری خدا دارد

باران

این روزها طرح روی جلد ادماست که پر فروششان می کند نه محتویات درونشان....

زنداني

اولا بهت تبريك ميگم به دليل اينكه رفتي تو مجلس دانش آموزي،‌الان ديگه اون بار امانته هس كه كسي جز انسان قبول نكردا،‌اون روي شونه هات بيشتر جا گرفت،‌كه دنده هاي پهن ميخواد و گردني پولادين.. بايد به اين نكته اشاره كنم كه 90 درصد دليل موفقيت شما اون يك بيت شعري بود كه ابتداءن من توي نظرات براي شما نوشتم و شما تا عمر داريد بايد بهاء ش رو بپردازيد. گفتم كه ايزني هميزني سر عسبي شما نرفتيد اونجا،‌هدفي كه سالها پيش من دنبال ميكردم شما حالا به دست آوردين. تبريك من رو پذيرا باشين. مانا و موفق پيروز و سربلند. حقا كه دست پرورده حاج آقا هستي.

یکی

تبریک تبریک تبریک... بابا ایول دمت گرم خیلی خوشحال شدم راه یابیت رو به مجلس دانش آموزی شنیدم انشاالله بتونی موفق بشی توی این سمت انشالله....

باران

خبر دست اول بالاخره فیلم کوروش کبیر مجوز ساخت گرفت این فیلم از دوران کودکی کوروش تا امپراطوری وبعد هم مرگش روایت می کند... توسط مسعود جعفری جوزانی کارگردانی میشود و علی معلم تهیه کننده این مجموعه است.